הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

טלנובלה שחורה
בכת המונגיקי בקניה עורפים ראשים, שותים דם ועורכים טקסי הסנפה של טבק בעת טבילה בדם מעורב בשתן ובחלקי פנים של עזים. השבוע היא הוכרזה רשמית ככת מסוכנת והוצאה מחוץ לחוק
7/06/2007


כת המונגיקי בקניה מערבת פולחן רווי דם, פשיעה ופוליטיקה. זוהי טלנובלה שחורה שמעורבים בה חשד לתמיכת השלטונות בכת המסתורית יחד עם קריאה להילחם בה.

כת המוּנגיקי בקניה, שנוסדה בשנות ה-80 המאוחרות, הוכרזה השבוע רשמית כמסוכנת והוצאה מהחוק. שר ביטחון הפנים של קניה, מר ג'ון מיצ'וּקי, הודיע השבוע: "אין ספק שלאחר שהם הורגים, הם שותים את דם האדם כחלק מלקיחת שבועה".

המונגיקי היא דת סודית שפירוש שמה "אנשים מאוחדים" או, לפי שפת הקיקוּיוּ (הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בקניה) "המון אדם". מקורותיה, כמו גם הדוקטרינה שלה, אינם ברורים, אבל ידוע שהכת מתאפיינת בחיזוק השיבה למקורות האפריקאיים ובכלל זה דחיית הנצרות והתכחשות לכל ההשפעות הקולוניאליסטיות באפריקה.

האם זה מה שמעלה את ההתנגדות למונגיקי ואת הוצאתה מהחוק, או שבאמת מדובר כאן באנשים צמאי דם תרתי משמע?

בדברים שנשא השר מיצ'וּקי בכנסיה קתולית באחד ממחוזות הבחירות שלו, הוא אמר שחברי הכת לוגמים את דם קרבנותיהם ערופי הראשים, ככל הנראה על מנת לחזק את הקשרים ביניהם. למונגיקי אופי פוליטי. הם נודעים בקניה ככנופיה של פורעי חוק שרוצחים את מי שעורק משורותיהם ופושטים על תחנות משטרה, תוקפים נהגי תחבורה ציבורית, סוחטים מהם כסף או משתלטים על נתיבי תנועה.

מיצ'וקי יצא בקריאה זמן קצר לאחר שהתפרסמה ידיעה בעיתונות שמפרטת את שבעת שלבי השבועה של המונגיקי, שיש בהם, לדברי העיתון, את הסימנים שמאפיינים כת סודית. אחד השלבים מאפשר לחבר המונגיקי לאחוז ברובה ולהרוג, כל השלבים מסתיימים במילים: "מי ייתן ואמות אם אנטוש או אגלה את הסוד שלנו". מיצ'וקי קורא להורים בקניה לא להגן על ילדיהם אם המשטרה חוקרת אותם בחשד לקשר עם הכת, שלדבריו אינם "רק" רוצחים אלא מעורבים גם בפעילות פולחנית.

בימים אלה המשטרה הקנייתית מחזיקה עשרות חשודים בקשר לרציחות שונות שהתרחשו לאחרונה במדינה.

טקס הרחת הטבק

לפני שבע שנים מנהיג מונגיקי, ששמו נְדוּרה ווארוּינגה (Waruinge), הודה שהתנועה עורכת טקסים ש"עירבו לימודים נוצריים עם פרקטיקות של פולחן אפריקאי מסורתי". מנהג חריג נוסף שציין ווארוּינגה הוא טבילה (בפטיזם) במים ובאש, ששימשה כדרך מעבר אל הלהט ואל הדבקות הרוחנית וגם לשם לחניכת חברים חדשים. ה"נטבל" עובר דרך ענן של קטורת ואז הוא "מבורך" בתערובת של שמני זית, קוקוס וציפורן.

אנשי הכת מתפללים אל האל נְגאי כשהם פונים להר קניה, בטקסים שנערכים ביערות ולצדי נהרות במקומות שונים במרכז קניה. המקבילה שלהם לטקס אכילת לחם הקודש היא הרחת טבק. אנשי קיקוקיו מספרים שלכת יש טקס שבו גברים לבושים באזור חלציים עומדים יחפים בנהרות ומקיימים טקסי הסנפה כאשר הם רוחצים בדם מעורב בשתן ובחלקי פנים של עזים. כמו לכל כת טובה, גם למונגיקי יש מנהיג שטוען שחווה התגלות של האל. האיש, מאיאן נג'נגה (Maian Njenga) טוען שהאל נגאי ציווה עליו לאחד את אנשי קיוקיו ולהילחם בהשפעות מן המערב, בימים אלה נג'נגה מסתתר.

ההתנגדות של הכת להשפעות המערב הותירה אחריה שובל של דם החל משנות ה-90 וקיים החשד שהיא נתמכת על ידי גורמים בשלטון. הסוציולוג קו אוקו מאוניברסיטת ניירובי אומר שמדובר בעצם במעין יחידה צבאית ושהפן הדתי הוא לא יותר מהסוואה. עם זאת, הוא מציין שאנשי הכת מוצאים להם תמיכה בין הצעירים יושבי הסלאמס שרוצים להרוות את הצמא הרוחני שלהם ומאוכזבים מהשלטונות ומהמדינה, מותשים מהעוני. לדעתו של אוקו אין טעם להילחם במונגיקי - עדיף לדבר איתם.

במהלך שנות ה-2000 המונגיקי היו מעורבים בכמה וכמה מהומות והתנגשויות עם המשטרה, שגבו מחיר של עשרות אזרחים, מהכת ומחוצה לה. הם פועלים בעיקר במשכנות העוני של הבירה ניירובי, ברשת פשע מאורגנת שמאלצת את התושבים לשלם לה דמי חסות. הם גם מפעילים שירותים ציבוריים בסלאמס וגובים כסף על השימוש בהם. אנשי מונגיקי טוענים שהם ממשיכי המאוּ מאוּ, תנועה מהפכנית צבאית שפעלה בקניה בין 1952 ל-1960 נגד הקולוניאליסטים הבריטיים. עצמאותה של קניה הושגה או קודמה תודות לאותה התקוממות. בדומה לאנשי מאו מאו, גם המונגיקים מתהדרים בראשי ראסטה, אם כי רבים מבני הברית שפועלים בשירות הכת מתוך הממסד לא נושאים על ראשיהם דרד לוקס. המנהיגים טוענים שהכת מונה שני מיליון קנייתים (רובם אנשי קיקוקיו).

לכתבה המקורית: לחצו כאן

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100