הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

הסתבכנו עם הצלב
החלטת הכבלים להסיר את שידורי הערוץ הנוצרי "דיי סטאר" מתפתחת לסערה בינלאומית: בקרוב יוקרנו בעולם הנוצרי תשדירי מחאה נגד ישראל * הנזק: פגיעה בתדמיתנו בעיני מאות מיליוני נוצרים * נציג הערוץ: "יהיה לא נעים" * מועצת הכבלים: "אין לנו הצדקה להתערב"
27/08/2007


עננת הערוץ הנוצרי "דיי סטאר" מתפתחת לסערה של ממש. בעקבות כוונת חברת הכבלים הוט להסיר את הערוץ מתפריט מנוייה, יעלה "דיי סטאר" תשדירי מחאה במדינות רבות שבהן הוא משודר. "ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמורידה את הערוץ בגלל היותו נוצרי", יכריז התשדיר, שיועבר לעשרות ואולי מאות מיליוני צופים בעולם. היום צפויים נציגי הערוץ בישראל להגיש עתירה לבג"ץ נגד הורדתו מהכבלים. ואם כל זה לא מספיק, פנו מפעילי הערוץ לוועדת הכלכלה של הכנסת בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא.

כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", החליטה הוט התחלת יולי להוריד את הערוץ בטענה לתלונות, כביכול, שהתקבלו מצופים. גורמים בענף טענו אז בתוקף שההחלטה התקבלה עקב לחץ של מקורבי שר התקשורת, אריאל אטיאס, איש ש"ס, אבל בהוט הכחישו וטענו שמדובר ב"החלטה מערכתית נטו".

רקע: ערוץ "דיי סטאר" עלה לאוויר במאי 2006 בהוט ובחברת הלוויין יס, ומשדר חינם תכנים נוצריים שחלקם מנסים להטיף לאמונה בנצרות. הערוץ מזוהה עם הנוצרים האוונגליסטים ועם הימין השמרני בארה"ב. עלייתו בישראל עוררה את זעם חברי סיעת ש"ס בכנסת, במיוחד נוכח התבטאויות ראשי הרשת הנוצרית, לפיהן "מדובר ברגע שייחרת לעד" ו"הערוץ יחדיר את מסריו הנוצריים לכל בית ובית בישראל 24 שעות ביממה". חברי כנסת מסיעות דתיות וגורמים דתיים נוספים דרשו כבר אז להוריד את הערוץ, אבל יו"ר מועצת הכבלים והלוויין לשעבר, יורם מוקדי, הציג חוות דעת משפטית שמונעת התערבות בשידוריו.

מאז התנהלו השידורים כרגיל במשך יותר משנה, אך הלחץ של גורמים דתיים להסיר את הערוץ לא פסק. במקביל גברו התלונות מצד לקוחות הוט, שדרשו להוריד את הערוץ בשל מה שכינו "תכניו המיסיונריים" – וכעת נענתה הבקשה בחיוב מצד חברת הכבלים. יצוין שהלוויין ממשיך בשידורים כרגיל.

ביום שני שעבר הופסקו השידורים בכבלים למספר שעות, עד שבהוט קיבלו הוראה ממועצת הכבלים והלוויין לחדש את בשידור עד לדיון בנושא. ביום חמישי התקיים הדיון במועצה – שהחליטה לא להתערב. במועצה הסבירו שמאחר שלא התערבו בהורדת ערוצים אחרים, לא יתערבו גם כאן, למרות חשיבות הנושא.

נציג הערוץ בישראל, אורי דן, אמר בסוף השבוע: "הקהילה האוונגליסטית תרמה בישראל בשנים האחרונות עשרות מיליוני דולרים לעמותות שונות, בין היתר עמותות דתיות. השפעת האוונגליסטים בארה"ב היא מכרעת בבתי הנבחרים ועל הממשל. בין היתר מחזיקים האוונגליסטים משרות בכירות בסנאט, ומעורבים באישור תקציבים לישראל. שלחתי העתק של הפרסום אצלכם בנושא הערוץ לראשי הקהילה האוונגליסטית, וזה עורר הדים קשים משציפיתי".

שזה אומר?

"בחודש וחצי שעברו מאז הפרסום, נמנעו האוונגליסטים, לבקשתי, להעביר מידע על מה שקורה סביב 'דיי סטאר' למדינות אחרות בעולם, מחשש לפגיעה ביחסים בין ישראל לאוונגליסטים בעולם. אבל לא עוד. כבר בימים הקרובים יתחילו שידורים נגד ישראל בעולם, וזה לא יהיה נעים בכלל. מנהלי הערוץ החליטו להתחיל בשידורי המחאה, לאחר סירוב המועצה להתערב בעניין ולהפעיל את סמכותה. קשה לי להבין למה ערוץ שמציג בדבקות את העמדה הישראלית נתקל ביחס כזה עוין".

היועצת האסטרטגית של ערוץ "דיי סטאר", רות פרמינגר: "בכנסת יש לובי מאוד רחב של ח"כים שמוקירים את פעילות הארגונים הנוצריים. אני מנחה שהם יוכלו להביע את אי-הנוחות שלהם מכל מה שמתרחש. צריך למצוא דרך להשיר את הערוץ הפתוח".

ממלא מקום יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, נעמה הניג: "המועצה לא התערבה במקרים דומים של הורדת ערוצים בעבר, אבל החלטתי בכל זאת להביא את הערוץ הנוצרי לדיון של חברי המועצה, בשל חשיבות הנושא. גם הפעם לא מצאנו הצדקה להתערבות, ואין בכך כדי להביע עמדה נגד הקהילה האוונגליסטים, שתמיכתה בישראל ראויה להערכה רבה. עם זאת, היחס של הקהילה לישראל הוא לא שיקול להתערבות בהסכם בין שני גופים מסחריים. המדינה לא מורידה או מעלה ערוצים, אלא החברות עצמן. צריך גם לזכור שיש חלופות בישראל לצפייה בערוץ הנוצרי".

מחברת הוט סירבו להגיב. עד כאן הכתבה שהתפרסמה ב'ידיעות אחרונות'


הרב בנימין קלוגר הגיב על הנכתב בכתבה ואמר כי האוונגליסטים חשפו את פניהם האמיתיים.

לדבריו, האוונגליסטים מתעלמים לגמרי מהטענות האמיתיות של הציבור בישראל שמתנגד לערוץ 'על היהודים ושקריהם' מאת מרטין לותרהמפיץ מיסיון לבתים יהודיים ובמקום כך הם מעדיפים  להכריז כי ישראל נגד הנצרות. כתוצאה מכך, יתברר ש'החברים הטובים ביותר' של מדינת ישראל מאיימים להפיץ תשדיר שיכול אף לגרום לסערות אנטישמיות בעולם כאשר המסר המרכזי היוצא מן התשדיר הוא: ישראל נגד הנצרות!

כמו כן הוסיף קלוגר כי "היות והם תורמים כסף רב לישראל, מאשימים את המדינה בכפיות טובה... ובכך משגרים איום מרומז על הפסקת תרומתם. אנשי ציבור ובעלי אינטרסים שומעים זאת ובלחצם מפחדים  שיאבדו את חלקם, ובכדי לא להפסיד את הכספים האלה מנסים למצוא דרך להתפייס. בכך מכרו את עצמם לשירותי  'הידידים' האוונגליסטים.

בדבריו התריע עוד כי כך יתברר שתרומותיהן אינן חסד  אלא השקעה שתעזור להם להתבסס בכל תחומי החברה ולרכוש את אימון הציבור וכאשר לא מצייתים לרצונם הם מסירים את הכפפות, או אז נעלמים החיוכים והסכינים יוצאים מנרתיקיהן.

"זה בדיוק מה שקרה ללותר כשהיהודים לא רצו ללכת בדרכו כשפרש מן הכנסיה הקתולית ולכן כתב אחד הספרים האנטישמיים ביותר בהיסטוריה: "על היהודים ושקריהם" אמר. (לחצו כאן להסבר על חיבור זה ב'ויקיפדיה')

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100