הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

חשיפה: הסיינטולוגים הגיעו לכנסת
וועדת פניות הציבור קיימה דיון ביוזמת כתהסיינטולוגים המוגדרת רשמית כ"כת מסוכנת" הכת מובילה קמפיין עולמי נגדשימוש בריטלין ח"כ גפני: אסור לעבור על זה בשתיקה
3/01/2008


האם עמותת הסיינטולוגיה, שהוגדרה כ"כת מסוכנת" הצליחה לחדור לכנסת ולהטעות את הוועדה לפניות הציבור?

הוועדה לפניות הציבור דנה (יום ג', 1.1.08) בסוגיית השימוש בריטלין. מדובר בתרופה הניתנת ע"פ מרשם רופא, פסיכיאטר או נוירולוג, לסובלים מהפרעת קשב וריכוז ADHD .


בדיון נשמעו דוברים שטענו כי בתי הספר מאלצים הורים לשלוח את ילדיהם לאבחונים בשל קשיי התנהגות ואף מתנים את שהיית הילדים בבתי הספר בנטילת ריטאלין.


במהלך הדיון נשמעה עדותו של "פונה" אב לשישה שסיפר על חוויות בנו בבית חולים פסיכיאטרי. לטענתו "כשבא לבקר את בנו מצא אותו רדום וכששאל אותו מה נתנו לו ענה הבן 'תרופות רבות'". לאחר השחרור מהאשפוז "מכר המשפחה מצא יום אחד את בנו שכוב על הרצפה מעולף ומוציא ריר בגלל התרופות. לאחר המקרה החליט האב להפסיק את הכדורים לבנו". בהמשך העיד "האב" כי "ילדים רבים מתאשפזים בכפיה על לא עוול בכפם. בית חולים פסיכיאטרי הוא למעשה בית כלא למאושפזים".

 

יו"ר הוועדה ח"כ סופה לנדבר ציינה בתום הדיון כי "ריטלין ותרופות דומות נמצאת תחת פקודת סמים מסוכנים ולכן הוא סם מסוכן. הדעות לגבי ריטלין חלוקות אולם אסור למורים לכפות על ההורים לתת לילדים ריטלין ואסור להרחיק את הילדים מבית הספר אם הם אינם נוטלים ריטלין".


בסיכומו של הדיון הוחלט לפנות לשר הבריאות בבקשה להנחות את כל הרופאים הרושמים מרשמים לריטלין לילדים ומבוגרים לציין ולהסביר בעל פה על כל תופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בתרופה, ולקבוע בחקיקה את הקריטריונים לאבחון, שיש לבצע לילדים בעלי בעיות קשב וריכוז במערכת החינוך. לנדברהודיעה כי "תערוך סיור וישיבת ועדה בבית חולים טירה, בית חולים פסיכיאטרי על-מנת להתרשם מקרוב על אופן הטיפול במאושפזים".

יוזמי הדיון: הסיינטולוגים 

בפני חברי הוועדה לא נחשפה העובדה כי "עמותת מגן לזכויות אנוש" יוזמת הדיון היא עמותה סיינטולוגית, המובילה קמפיין עולמי מגמתי נגד הפסיכיאטריה, רופאים פסיכיאטרים ותרופות פסיכיאטריות, בהן הריטלין.

באתר העמותה נכתב בפירוש בין היתר כי היא נוסדה "על-ידי ארגון הסיינטולוגיה כגוף עצמאי, במטרה לחקור ולחשוף מקרים של הפרת זכויות אדם בידי פסיכיאטרים ועובדת בין השאר עם האו"ם וקבוצות אחרות במטרה לטהר את תחום בריאות הנפש. העמותה רואה בפסיכיאטריה כאלמנט ההרסני ביותר בחברה כיום".

גפני: הענין חמור 

חבר הוועדה לפניות הציבור ח"כ משה גפני אומר ל-Nfc כי בעת הדיון השתתף בדיונים שנערכו בועדות אחרות וכי לא ידע כי בדיון ישתתפו חברי כת הסיינטולוגיה ויטלו חלק בדיון. גפני מדגיש כי "אם היה יודע לא היה נותן לנושא לעבור בשתיקה". גפני הודיע כי יפנה ליו"ר הוועדה ח"כ סופה לנדבר ויעמידה על חומרת העניין.


ח"כ סופה לנדבר מסרה בתגובה כי "הדיון התקיים בעקבות פניות רבות של הורים הטוענים שבתי ספר מתנים את השארות הילדים בכיתה במתן ריטאלין". היא הוסיפה כי "ההורים אינם מודעים לתופעות לפיהן ריטלין גורם להתמכרות ונמצא תחת סמים מסוכנים".

כת הסיינטולוגים חדרה למערכת החינוך

עניינה של הכת עלה בהקשר לחדירתה למקומות שונים במערכת החינוך. בעקבות כך הופנו מספר שאילתות לשרת החינוך יולי תמיר בהן שאילתא שלח"כ משה גפני. גפני כתב בשאילתא כי "לאחרונה מנסה כת הסיינטולוגיה לחדור למערכת החינוך באמצעות הרצאות חינם בבתי-הספר. הכת פועלת בין כותלי בית-הספר ומנסה לגייס לשורותיה חברים נוספים". גפני שאל כיצד השרה מתכוונת לטפל בנושא.

 

שאילתא נוספת הוגשה על-ידי ח"כ אורי אריאל: "נודע לי כי כת הסיינטולוגיה, שהוגדרה על-ידי וועדת הכנסת ככת מסוכנת, מצליחה לחדור למערכת החינוך פעמים רבות. האם נכון הדבר? אם כן - מי מפקח על מניעת כניסת הכיתות? מהו תקציבו לשנת 2008? כמה מקרים של כניסת כיתות מסוכנות למערכת החינוך בשנתיים האחרונות ידועים למשרד? כמה מהם טופלו? האם וכמה כניסות כאלה צפויות בשנה הקרובה? על מה מתבססת תחזית זו? מה נעשה בעניינו של עובד מערכת החינוך שהוכח כי סייע לאחת הכיתות להיכנס למערכת החינוך?"

 

שאילתא נוספת הוגשה ב-28.11.07 על-ידי ח"כ מיכאל איתן. בשאילתא התייחס איתן לעמותה נוספת שפועלת במסגרת הסיינטולוגים. "נודע לי כי לאחרונה נעשו ניסיונות חוזרים ונשנים מצד העמותה הסיינטולוגית "הדרך אל האושר" לחדור למערכת החינוך. למשל הכת מעבירה הרצאות והצגות חינם בבתי-הספר. זו כת מסוכנת על-פי דוח הוועדה בראשות סגנית שר החינוך דאז, חברת הכנסת מרים תעסה-גלזר. האם נכון הדבר? אם כן - מה ייעשה נגד חדירת הכת לתוך מערכת החינוך?".

 

אין פיקוח על הסיינטולוגים

 

שרת החינוך יולי תמיר השיבה כי לאורך השנים מנסים גורמים שונים המחויבים רעיונית לנושא מסוים להיכנס למערכת החינוך ולהכניס לתוכה חומרי למידה מטעמם וברוחם. "מדובר בגורמים החל באנשי עסקים המחויבים לרעיון כזה או אחר ורואים בקידומו תרומה לקהילה, דרך עמותות הבאות לקדם ערך החשוב בעיניהן -ולעתים קרובות גם ערכים המושרשים במערכת החינוך הרשמית - וכלה בכיתות למיניהן, המנסות להחדיר את רעיונותיהן למערכת החינוך. חדירה זו מתבטאת בניסיונות להכניס אנשים מטעמם לבתי-הספר; בהחדרת חומרי למידה מטעמם; בקיום פעילויות חינם אין כסף; בהתניית תרומות לבתי-ספר במחויבות שונות, ועוד", לשון תגובת שרת החינוך.

תמיר כתבה עוד כי"כת הסיינטולוגיה היא רק גורם אחד מן הגורמים הללו. הכלל הנוהג במערכת החינוך הוא חד-משמעי: אין ללמד בבתי-הספר אלא על-פי תוכנית הלימודים הרשמית, ואין להשתמש אלא בספרי לימוד מאושרים. כך גם לגבי פעילויות וחומרי למידה אחרים. במשרד החינוך אין מערכת מיוחדת לפיקוח על ניסיונות חדירה כאלה, ולא מתקיים מאגר מידע מתועד שלהם, כך שלא מפיקים תחזיות על ניסיונות חדירה למערכת. מערך הפיקוח על בתי-הספר, הפועל מכוחו של חוק הפיקוח, הוא הממונה על יישום הכלל שלפי אין ללמד בבתי-הספר אלא על-פי תוכנית הלימודים הרשמית, ואין להשתמש אלא בחומרי למידה מאושרים. מערך הפיקוח גם ממונה על בדיקת התכנים הראויים בתוכניות לימודים נוספות -תל"ן - שההורים מבקשים להנהיג במימונם בבתי-הספר. נגד עובד במערכת החינוך הפועל בניגוד להנחיות ולהוראות המחייבות בנושא זה, כמו בכל נושא אחר, ננקטים אמצעים משמעתיים, על-פי הנחיות חוזר מנכ"ל ותקנון שירות המדינה".

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100