הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

הסיירת מטכ"ל של הסיינטולוגיה
הם חיים בבידוד מוחלט מן העולם ומותר להם להינשא רק אחד עם השני, הם חותמים על חוזה שמחייב אותם לשרת בארגון מיליארד שנים והם עובדים 17 שעות ביממה במה שנדמה להם שיציל את העולם. ה- Sea org, הארגון הסודי שהקים ל. ל. רון האברד לפני 30 שנה, הוא סיפור אימה
24/03/2008


ב-1967 ל. רון האברד פרש מתפקידיו בכנסייה הסיינטולוגית, הכריז על עצמו קצין בכיר, עיצב לו ולאנשיו מדים ויצא למסע שבו השיט צי ספינות במי הים התיכון. הוא קרא לזה The Sea Project. זה אמור היה להיות פרויקט זמני שמטרתו מחקר הקשור בהיזכרות בחיים קודמים, או ליתר דיוק פיתוח אחת התורות של הסיינטולוגיה, המכונה OT3.  במשך שמונה שנים הספינות של האברד ועליהן בכירי הכנסייה הסיינטולוגית, שייטו בים והתקיים עליהן אורח חיים בסגנון צבאי, כנראה בהשפעת חייו של האברד כאיש הצי האמריקאי. אבל כשהספינות עגנו בפעם האחרונה הפרויקט ה"זמני" לא התפוגג, הוא חי וקיים עד היום.

 

קנדרה וייסמן, אסטרה וודקראפט וג'נה מיסקאביג'-היל הן שלוש נשים צעירות ש"נולדו, גדלו וברחו" מהכנסייה הסיינטלוגית, כך הן מזהות את עצמן. ג'נה היא אחייניתו של דיוויד מיסקביג', האיש העומד היום בראש הכנסייה. באתר Ex-Scientology Kids שהקימו השלוש מספקות מידע על כנסיית הסיינטולוגיה, ולא מהסוג המחמיא.

 

כולנו קראנו כבר חדשות כאלה ואחרות על הארגון עצום הממדים שהקים ל. רון האברד ומן הסתם עוד נוסיף וניחשף לידיעות כאלה ואחרות. לעתים שמות כמו ברוס וויליס, טום קרוז ואודטה ישתרבבו לתוכן. מוכרים פחות הם הסיפורים על Sea org.
Sea org, קיצור של The Sea Organization הוא הסיירת מטכ"ל של הסיינטולוגיה ומה שהתפתח מהפרויקט הימי שהאברד השיק לפני יותר מ-30 שנים. ב"סיירת" חברים הסיינטולוגים המסורים ביותר ובראשה עומד דיוויד מיסקביג'. נשות Ex-Scientology Kids מסבירות במה מדובר.

 

מבנה ה-SO הוא תערובת של סגנונות ניהול צבאיים ותאגידיים ואנשי הסגל חיים בתנאים הדומים למחנה צבאי, הם מקבלים עונשים מהסוג שמאפיין מחנות אימון של טירונים ונושאים דרגות. הצטרפות לארגון כרוכה בחתימה על חוזה שמחייב לשרת בארגון מיליארד שנה.


לא תוכלו להצטרף אם אי פעם עברתם טיפול פסיכיאטרי


הסיינטלוגים מאמינים בהתגלמות מחדש ומחברי ה-SO מצופה לשרת בו בכל אחד ממחזורי חייהם הקרובים. התפקידים שלהם רבים: ניקוי הכנסיות, איסוף תרומות, העברת "אודיטינג", חקירת מתנגדים, בישול וניהול. הם חיים, עובדים ואוכלים ביחד ואינם רשאים להינשא לאנשים מחוץ לארגון.

 

רוב חברי ה-SO הם ילדיהם של סיינטולוגים או סיינטולוגים ותיקים במיוחד. לא תוכלו להצטרף אם אי פעם לקחתם ל.ס.ד או עברתם טיפול פסיכיאטרי. ילדי הסיינטולוגים הם מועמדים מושלמים מפני שכמעט לעולם אינם משתמשים בסמים, מעולם לא פגשו פסיכיאטר, סגנון החיים הסיינטולוגי מוכר להם, הם רוצים להיות עצמאיים, אין להם רכוש או קריירה משל עצמם ולא פחות חשוב – גילם הצעיר הופך אותם נוחים להשפעתו של לחץ חברתי.

 

לא כל אנשי "הסגל" הסיינטולוגי חברים ב-SO. קיימות בארגון עמדות מסוימות שאותן יכולים למלא רק אנשי SO. בעלי משפחות שרוצים לתרום לכנסייה לא תמיד יכולים להשתייך ל-SO, בעיקר אם הם נשואים למישהו "מבחוץ" או למישהו שלא מעוניין באורח החיים הזה, או כי השתמשו בסמים בצעירותם. אלה ייאלצו להיות "סתם" חברי סגל. נשות Ex-Scientology Kids מעריכות שיש בעולם בין 10,000 ל-20,000 אנשי SO. להן כמובן אין גישה לרישומים.


בלי טלפון, בלי אינטרנט ובלי טלוויזיה


אז מה בעצם הבעיה עם Sea org? מבקריו סבורים שמדובר באחת מהקבוצות המתעללות ביותר בעולם. הנה כמה חלקי עדויות שמסרו ילדי סיינטולוגיה לשעבר:

 

לחברי SO אסור ללדת ילדים בזמן שהם עובדים עבור הארגון. אם אשה נכנסת להיריון מופעל עליה לחץ להפיל או שבני הזוג נאלצים לעזוב (אסטרה וודקראפט נטשה את הכנסייה לאחר שהופעל עליה לחץ להפיל. כיום היא אם לבת). במקרים מסוימים לאנשים האלה אין לאן ללכת מכיוון שהיו בארגון זמן ארוך מאוד - אין להם ניסיון תעסוקתי, כסף, רכוש וקשרים מחוץ לסיינטולוגיה. הם לא רשאים להחזיק בטלפון, מחשב וחיבור לאינטרנט, אסור להם לצפות בטלוויזיה ומותר להם לצפות רק בסרטים שאושרו מראש.

 

על מי שעוזב את SO ללא קבלת רשות מוכרז חרם. קשה מאוד להשיג אישור עזיבה ואי אפשר להתפטר וללכת. הליך העזיבה, אם קורה כזה, כולל עד שלוש שנים של עבודה גופנית קשה, וידויים באמצעות מכשיר אי-מטר,  ובידוד חברתי.

 

תנאי המחייה ב-SO איומים. על פי העדויות באתר של מיסקיג' וחברותיה נמנעת מהם שינה מספקת או שהם נאלצים לדלג על ארוחות בשל לחץ העבודה הרב. לרווקים שבין החברים לעולם אין חדרים פרטיים, והם גרים עם עוד 2 עד 11 חברים בחדר. מכיוון שרק זוגות נשואים זכאים לחדר משלהם, רבים ממהרים להינשא בגיל צעיר, אפילו 16-15. למעשה בני זוג לא מרבים לפגוש אחד את השני, והממונים יכולים להחליט לשלוח כל אחד מהם לעבוד במקום מרוחק מזה של משנהו. אם מדובר במשפחות, הורים וילדים כמעט שלא נפגשים ביניהם.


הסיבה למחלה: קשר עם אדם "מדכא"


חברי SO לא זוכים לטיפול רפואי נאות, אין להם ביטוח רפואי, הם אינם מקבלים ימי מחלה והארגון אינו רוכש עבורם תרופות. היו חברים שחלו מאוד לאחר ההצטרפות או שהצטרפו חולים ולא יכלו לקבל טיפול. המחלה נתפסת כאשמתו של האדם החולה. לפי הסיינטולוגיה הסיבה היחידה שגורמת לאדם לחלות היא קשר עם "אדם מדכא". התפיסה היא שאדם יכול להחליט אם לחלות או לא.

 

לסיינטולוגיה יש מעמד של דת במדינות רבות ובשל כך חוקי העבודה לא חלים על SO, משמעות הדבר שחברי SO אינם מוגנים מפני שעות עבודה ארוכות והעסקה נצלנית. רבים מהם עובדים 20-17 שעות ביממה. הם זכאים לשעות חופשה ספורות בשבוע ולרוב נאסר עליהם להתרחק במהלכן מאזור המגורים. אם הממונים עליהם סבורים שלא עבדו מספיק, יישללו מהם חופשות בחגים ובימי הולדת.


מכתבים שיוצאים החוצה ומתקבלים עוברים צנזורה. מי שמדווח על חוסר אושר - מצונזר. אם חבר SO מקבל מכתב שבו חבר או קרוב משפחה מביע דאגה, הצנזור יאלץ את הנמען להתקשר לכותב המכתב ולדווח לו עד כמה הוא מאושר.

 

חבר SO שנמצא ראוי לעונש, נשלח ל"כוח פרויקט השיקום", מעין מחנה צבאי לחברים שסרחו, כך על פי העדויות באתר. חניכי המחנה אוכלים שאריות מארוחות חברי ה-SO, נאסר עליהם לדבר עם חברי SO אלא אם כן פנו אליהם, אסור להם ללכת (הם חייבים לרוץ ממקום למקום), אין להם חופשות, הם מקבלים קצבה קטנה אף יותר משל חברי SO רגילים והם מחויבים לעבודה גופנית קשה במשך שעות ארוכות. אדם יכול למצוא את עצמו במחנה כזה עד 10 שנים.

 

על כל החברים מופעל לחץ נפשי עצום. הם צריכים לעבוד קשה מאוד מבלי להתלונן, להקריב את תזונתם, שנתם, משפחתם ושעות הפנאי שלהם. הם מקבלים משימות כמעט בלתי אפשריות לביצוע ולמרות זאת נתונים לביקורת מתמדת. רבים מאלה שעזבו מתייחסים לכך כאל החלק הקשה ביותר בחייהם ב-SO – הם עובדים ועובדים ותמיד הממונה עליהם אומר להם שזה לא מספיק. המנהלים מצויים תחת אותו לחץ ממי שמנהל אותם וכן הלאה.


אז איך אנשים מסכימים לחיות חיים כאלה "מרצונם"?


אז עם כל הזוועה האת, איך בכל זאת יש, לדברי נשות Ex-Scientology Kids, לפחות 10,000 חברים בארגון הבלהות הזה? ההסבר שלהן מזכיר שרוב חברי SO גדלו בסיינטולוגיה או היו חברים בה הרבה מאוד שנים. הם לכודים במצב שבו הם מאמינים שהם יכולים להציל את העולם. רבים מהם מסכימים לתנאים מפני שנאמר להם שכך יוכלו להציל את האנושות ושעבודתם הקשה עשויה להציל את כדור הארץ מהסכנה שבה הוא נתון.

 

מכיוון שקולות המביעים חוסר אושר או ספק כלשהו מושתקים, איש לא מעז לבטא אי נחת. אם מישהו אינו מאושר, כל מה שהוא רואה סביבו זה אנשים עטויים מסכות של מסירות, ואז הוא חושב שאם הוא רוצה לעזוב כנראה שאצלו משהו לא בסדר.

 

בנוסף לכך, ההנהלה מציירת את העולם שבחוץ כמקום מלא רשע, שטוף סמים וסבל. הם מקבלים מסר שלפיו אין לבטוח ב"עולם האמיתי" ושמערכת החוק שמחוץ לסיינטולוגיה מושחתת ולא ניתן לבטוח בה. מי שעוזב נחשב עבריין, פחדן ובוגד. היות שלרוב חברי SO אין גישה לעולם שבחוץ, נמנעת מהם האפשרות להכיר אנשים שמנהלים אורח חיים נורמטיבי. כל אלה, יחד עם מחסור בשעות שינה, במזון ובזמן לחשוב מסבירים מדוע אנשים מסכימים לחיים כאלה "מרצונם".

 

הסיינטולוג וחבר ה-SO לשעבר, ג'סי פרינס היה מנהל בכיר ב"מרכז לטכנולוגיה דתית", אחד מארגוניה החשובים של הכנסייה הסיינטולוגית. אחרי 16 שנים, ב-1992, פרינס עזב וכעת מקדיש את זמנו לסיוע לנפגעי הסיינטולוגיה. פרינס כתב: "ה-SO הוא הנקסוס הלכה למעשה ששולט באימפריית הסיינטולוגיה. סגל ה-SO מורשים לתפוס פיקוד ולשלוט בארגוני הסיינטולוגיה ולהדיח אנשי סגל, לסלק חשבונות בנק ולנהל תאגיד כאילו שהיו מעסיקים או נציגים של אותו תאגיד, אך הם אינם כאלה". מי רוצה להסתבך עם ארגון כזה כשאין לו שום מקור תמיכה מבחוץ?

 

ומה אומרת הכנסייה עצמה? "בלב לבה של כל היסטוריה דתית נמצאה תמיד קבוצת אנשים המסורים להשגת מטרותיה של הדת. בסיינטולוגיה האנשים האלה הם חלק ממסדר דתי המוכר כ-SO. למרות שמספרם קטן יחסית, חברי המסדר ממלאים תפקיד מרכזי בכל הקשור להתנהלותה של הסיינטולוגיה ולהתרחבותה. בדומה לעמיתיהם מאמונות אחרות, חברי SO נמצאים בעמדות החיוניות והמהימנות ביותר בכנסיות המרכזיות בהיררכיה הכנסייתית של הסיינטולוגיה". ובנוסף: "הם מקדישים את עצמם למטרת הבאת חופש רוחני לכל היצורים החיים באמצעות יישום מלא של שיטותיו של מר האברד. ארגון ה-SO נולד מתוך דאגה לרווחת האנושות - ועם נקודת המבט הזאת ה-SO ממשיך לפעול". 

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100