הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

מכתב של ראש ישיבת אור"ח ואולפנת אורות מטורונטו- תלמידה של האולפנה משתתפת בחידון התנ"ך היום
8/05/2008

הרב שלמה גמרא,

ראש ישיבת אור חיים ואולפנת אורות

טורונטו

 

היהפוך כושי עורו- עלההשתתפות בחידון התנ"ך תשס"ח.

 

רבקה וויטי כלת התנ"ך בתפוצות לשנת תשס"ח, היא אחת התלמידות המיוחדות באולפנת אורות בטורונטו, ומיותר לציין כל אנשי הצוות החינוכי, הקהילה היהודית בטורונטו, ובעיקר חברותיה של רבקה לספסל הלימודים מלאים גאווה על הצלחתה יוצאת הדופן. ישיבת אור חיים ואולפנת אורות בטורונטו, מוסדות חינוך מן השורה הראשונה בעולם היהודי, עושים מאמץ עצום כל שנה ושנה להכין את תלמידינו ותלמידותינו ללמוד ולאהוב את ספר הספרים שלנו, ואין מן התימה שבמשך השנים האחרונות,

תלמידי אור חיים ואולפנת אורות, מגיעים מדי שנה בשנה לשלב הגמר וזכייתם במקומות מכובדים ביותר הפכו לחזון נפרץ.

לצערי תחושת ההתרגשות שמלווה את כולנו בימים אלו, נחמצת ונעכרת עקב הידיעות על השתתפותה בחידון של כלת בתי הספר הממלכתיים, בת למשפחה מרכזית בכת היהודים המשיחיים, וסבורני שרבים בציבור בארץ אינם מודעים די הצורך למשמעות השתתפותה של נערה זאת במעמד המכובד של חידון התנ"ך לנוער יהודי בארץ ובתפוצות.

הרעיון שעומד בבסיסו של חידון התנ"ך הינו חשוב ומבורך, בעל השפעה חינוכית דרמטית, ונושא פירות ופירי פירות לכל בתי הספר והקהילות היהודיות הנוטלות חלק בהכנות ובמבחנים המוקדמים. כאן בטורונטו למשל, בתי ספר יהודיים יומיים, או בתי ספר יהודיים של ימי ראשון, וכן תלמידים שאינם מקבלים חינוך יהודי רשמי, משתתפים בחוגי תנ"ך, בשיעורי תנ"ך, חוזרים בשקידה על לימודיהם, ומדי שנה בשנה, לאחר סידרה של תחרויות בתי ספריות ואיזוריות, מתאספים כל העולים לשלב הגמר מכל ערי ומחוזות קנדה, שומרימצוות, ושאינם שומרים מצוות, אורטודוקסים, קונסרווטיבים, ורפורמים, לפסטיבל צבעוני ומחמם לב של עשרות ילדים וילדות יהודיים אשר מעייניהם ממוקדים אך ורק בדבר אחד: לימוד וידיעת התנ"ך, ומתוכם נבחרים לאחר מבחנים קפדניים חתני וכלות התנ"ך של קנדה, אשר מגיעים בסופו של דבר למעמד המרגש של חידון התנ"ך בירושלים.

המסר שאנו משתדלים להעביר ברור ומובן מאליו- התנ"ך הוא קנינו של העם היהודי כולו, וספר הספרים שלכולנו, נושא בחיקו את כל יעודיו וחלומותיו של עם ישראל לדורותיו. השתתפותם של מאות תלמידים כאן בקנדה, ומן הסתם אלפים בעולם כולו על הוריהם וחברי משפחותם בשלבים השונים של החידון בתפוצות, מעיד כאלף עדים על ההצלחה בהפנמת מסר זה.

חידון התנ"ך על כל שלביו מבטא את המאחד, המשותף והיקר לכל יהודי באשר הוא, והוא משמש כמכשיר מרכזי רב ערך וחסר תחליף, לחיזוק הזהות היהודית בתפוצות.

אחד הגורמים ההרסניים ביותר בקרב יהדות התפוצות ובעיקר בקרב צעיריה, היא התנועה של יהודים למען ישו, או כפי שזה מצלצל היטב באנגלית Jews for Jesus. תנועה זו משקיעה ממון רב, זמן, ומאמצים בלתי נלאים לקרב יהודים לאמונה באותו האיש.

מדי שנה נתפסים אלפי אנשים, נשים, נערים וילדים, ברשתה של תנועה זו אשר מתמקדת באוכלוסיות חלשות מבחינה כלכלית או רגשית, תנועה אשר פושטת את טלפיה ומראה סימני טהרה, של בתי כנסת, "רבנים", שמירת שבת ומצוות מסוימות, כלפי חוץ, אך בה בעת נותרת במהותה טמאה כחזיר זה שאין לו סימני טהרה פנימיים. זו עיקר סכנתם של היהודים המשיחיים אשר מתחזים ליהודים כשרים ותמימים, ומנצלים את תדמיתם להעלות במכמורתם בחורים וגם בתולות, זקנים עם נערים בעלי רקע יהודי מוגבל.

השיטות המיסיונריות של היהודים למען ישו, אכן גורמים להצטרפותם של אלפי יהודים לתנועתם, ובדיעבד להוצאתם מחיק היהדות. לסיכום, יעדיהם של היהודים המשיחיים הפוך לחלוטין לרוח וליעדי חידון התנ"ך ולערכים אותם הוא מייצג. כמי שמכיר מקרוב את דרכי הפעולה של אנשי הכת המסיונרית הזאת, וכמי שעד לפעילות האינטנסיבית שלה, אין לי כל ספק שכת זאת ישתמשו בכלת התנ"ך של בתי הספר היסודיים לקידום מטרותיהם ההפוכות במאה ושמונים מעלות לאלו של חידון התנ"ך. החידון אשר נועד לחשק ולחשל את הצעירים והצעירות היהודים בזהותם היהודית, עלול להפוך את חבורבורותיו, ולקדם את המטרות ההפוכות. צחוק הגורל הוא שתלמידינו הבאים מקהילה המשקיעה משאבים רבים במלחמה כנגד המסיון הנוצרי ותנועת היהודים למען ישו, צריכים ליסוע אלפי מילין כדי להבחן בחידון התנ"ך היהודי, כדי למצוא עצמם יושבים בשורה אחת עם נציגיהם של כתות החותרות תחת האושיות של היהדות, ושל חידון התנ"ך עצמו.

על הגורמים האחראיים לחידון התנ"ך לתת תשומת לב רבה לנושא בעייתי זה, ועם כל הרצון להמנע מחילוקי דעות, וממחלוקות, הרי שכאן מדובר בנושא עקרוני מאין כמוהו, אשר כל כולו עומד בסתירה עם הרעיון המרכזי של חידון התנ"ך.

עצימת עיניים והתעלמות במקרה זה, עלולה לשמוט את הקרקע מתחת ליסוד הרעיוני של חידון התנ"ך, ולרפות את ידיה מחנכים בתפוצות מלעודד ולקדם את השתתפות תלמידינו במפעל מפואר ומבורך זה.

הדפסשלח לחבר

לכל המבזקים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100