הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ראש השנה באירופה נתונים מדאיגים: מיליון וחצי יהודים מסתירים את יהדותם

ראש השנה באירופה נתונים מדאיגים: מיליון וחצי יהודים מסתירים את יהדותם

מצב ההתבוללות באירופה עומד על כ- 80 אחוז  *   כ- 75 אחוז מילדי אירופה אינם לומדים בבתי הספר היהודיים  *   לנוכח המציאות החדשה של הגברת האנטישמיות, יש מגמה מעניינת של יהודים באירופה שדווקא מגבירים את זיקתם ליהדות.

בניתוח כמות החתונות היהודיות בהשוואה לכמות היהודים בכל עיר עומד מצב ההתבוללות באירופה על כ- 80 אחוז. כך עולה מנתונים שריכזו יותר מ-800 הרבנים המאוגדים ב"מרכז רבני אירופה" ביחד עם איגוד הארגונים היהודיים באירופה.

כחצי מיליון יהודיים ישתתפו השנה בתפילות שיתקיימו ב-1353 בתי כנסת ברחבי היבשת בראש השנה.

מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, המכהן גם כמנכ"ל מרכז רבני אירופה, מציין עוד, כי ע"פ הנתונים שנאספו לקראת ראש השנה ביותר מ-800 קהילות ברחבי היבשת, עולה כי כ-40 אחוז מיהודי אירופה בוחרים להסתיר את יהדותם וכ- 75 אחוז מילדי אירופה אינם לומדים בבתי הספר היהודיים. כמות היהודים שמגיעים להתפלל בבתי הכנסת ביום כיפור היא אומנם יותר מכפולה מכמות היהודים שמגיעים להתפלל בבתי הכנסת בשבתות במהלך השנה, אך עדיין כ-70 אחוז מיהודי אירופה יבחרו שלא להגיע לבית הכנסת גם במהלך ראש השנה ויום הכיפורים.

באיגוד הארגונים היהודים באירופה, המשמש כגוף המרכזי ביותר שגם נאבק למען חופש הדת באירופה, אמרו כי התגברות הימין הקיצוני ברחבי היבשת, התפשטות האיסלמיזצייה ומבצע צוק איתן העמידו בשנה החולפת בפני יהדות אירופה אתגרים חזקים יותר משנים קודמות. יותר התקפות. יותר התנכלויות ליחידים, קהילות ומוסדות יהודיים, יותר הפגנות ויותר פוליטיקאים הנושאים נאומים מתלהמים נגד ישראל ונגד היהודים.

באיגוד מעריכים כי לנוכח עליית כוחו של הימין הקיצוני בפרלמנט האירופי לא נוכל להתנחם באמירה "תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה" ולפיכך, סיפר, עושה הארגון ככל שלאל ידו על מנת להגביר את שיתוף הפעולה עם ההנהגה החדשה של האיחוד האירופי ולהגביר את מחוייבותה להגברת החינוך והאכיפה נגד האנטישמיות במדינות האיחוד.

עוד דווח, כי לנוכח המציאות החדשה יש גם ציבור גדול של יהודים באירופה שדווקא מגבירים את זיקתם ליהדות: מהנתונים שנמסרו על ידי רבני הקהילות עולה שמקרי האנטישמיות בבתי הספר גרמו להעברת מאות ילדים יהודים מבתי ספר כלליים לבתי ספר יהודיים וכי במהלך השנה החולפת גדל מספר היהודים המבקרים בבתי הכנסת בכ- 17 אחוז בהשוואה לשנה הקודמת (עוד בטרם חגי תשרי).

הדפסשלח לחבר

עוד בחדשות התבוללות מהארץ ומהעולם

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100