הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר כ' חשון תשע"ח

תבכו מהתרגשות * מלחמת מנע * ליל הבדולח הואר * למות כיהודיה * צדקה בונה


עין לא נותרה יבשה: בר מצווה לילד שנחטף וחולץ עם אמו

כמעט כל מי שנכח בבר המצווה שנערכה לניר באולם מפואר בצפון הארץ, לא ידע את סיפור חייו האמתי ועברו העגום:
ניר נולד לאמו היהודייה שרית ולאב ערבי בשם תאופיק בשכונת מצוקה של עיר מעורבת בצפון הארץ; שרית מצאה את עצמה בגיל צעיר בתוך סבך יחסים עם תאופיק, לאחר שאמה קרסה נפשית ואביה השיכור זרק אותה ואת אחיותיה לרחוב ולא היה מי שיעניק לה תשומת לב. לאחר כמה שנים של זוגיות נולד ניר. הוא נולד לתוך מציאות חיים מורכבת שבה אמו סובלת באופן תדיר, אבל השיא היה כאשר תאופיק חטף אותו בהיותו בגיל 6 ועבר להתגורר עמו בכפר ערבי בשומרון – כל זאת כדי להעניש את אמו שרית, שהעזה לצאת לקניות ללא רשותו. לאחר שנתיים שבהם נקרעה נפשה של שרית מרוב דאגה וגעגועים לבנה החטוף, חזר תאופיק עם ניר, נכנס שוב לתוך חייה והמשיך לרדות בה.


ניר עצמו, חזר משם כשהוא לא מדבר אף לא מילה אחת בעברית. במקום זאת הוא שלט בשפה הערבית, שינן פסוקים מהקוראן וסיפר לאמו כמה הוא שונא אותה – תוצאה של שטיפת מוח שעבר.
לאחר שנה נוספת של סבל, אזרה שרית אומץ ופנתה ליד לאחים בבקשת עזרה.
כמה שבועות לאחר מכן, חולצו שרית וניר במבצע מיוחד והושמו בדירת מסתור. במקביל, דאגו אנשי יד לאחים לקחת את שרית לתחנת המשטרה הקרובה בה הגישה תלונה כנגד תאופיק, ולאחר משפט ממושך הוא נכלא ל-7 שנים בעוון אלימות וחטיפה.
בליווי צמוד של העובדת הסוציאלית של יד לאחים שהוצמדה לה, שרית החליטה לפתוח בחיים חדשים. היא החלה בלימודי מקצוע, שלחה את ניר ללימודים בבית ספר יהודי, החלה לעבוד בחברה גדולה ואפילו התחתנה בשנית והפעם עם בחור יהודי. השבוע, חגג ניר את בר המצווה שלו בטקס מרגש ורב רושם, במהלכו העניקו לו אנשי יד לאחים זוג תפילין מהודרות כדי שיניחם מידי יום. ביד לאחים סימנו השבוע 'וי' גדול נוסף על עוד נשמה כמעט אבודה שחזרה לעם היהודי.

נמשך הקמפיין המיסיונרי של הפצת מאות אלפי דיסקים; יד לאחים מגיב במלחמת מנע

הקמפיין המיסיונרי של הפצת מאות אלפי תקליטורים בתיבות דואר בכל רחבי הארץ נמשך בימים אלו, לתדהמת ומחאת המוני העם היהודי. מיד לאחים נמסר כי באזורים שונים ברחבי הארץ יש כבר גל שני של חלוקת התקליטורים בתיבות הדואר ובארגון מגיבים במלחמת מנע הסברתית ורבת זרועות ושבים וקוראים לציבור לפקוח עין ולהסיר את הנזק החמור מתיבת הדואר בטרם יחצה את מפתן הבית.
 


יד לאחים העלה תשדירי אזהרה במגוון תחנות רדיו, בפריסה מקומית וארצית, עם המסר הבא: "זהירות מיסיון! יד לאחים מודיע: מאות אלפי דיסקים לצפייה חולקו בימים אלו בתיבות הדואר ברחבי הארץ בידי כת מיסיונרית במטרה לגרום ליהודים להמיר את דתם לנצרות. השמידו את הדיסק מיד עם קבלתו. שמרו על עצמכם ועל ילדיכם!". במקביל, העניקו ראשי יד לאחים שורה של ראיונות בנושא בכלי תקשורת רבים. במוקד החירום של יד לאחים התקבלה שיחה מרגשת של יהודייה שסיפרה לפי תומה כי עיצוב העטיפה של התקליטור שהציץ מתיבת הדואר משך את תשומת לבה בצאתה מהבית והיא שמה אותו בתיקה על מנת לצפות בו במשרדה. בהגיעה למשרד, הפעילה את הרדיו ונחשפה לראיון שהעניק הרב שמואל ליפשיץ, מראשי יד לאחים, שהיטיב להבהיר את הסכנה שבצפייה בתקליטור. "מיהרתי להשליך את הדיסק לאשפה והתקשרתי להודות לכם שהארתם את עיניי", אמרה האישה בקול נרגש.

בארגון מברכים את כל אלו שפנו עד כה להתנדב בחלוקת חומר מנע הסברתי באזור מגוריהם והעלו על נס את המתנדבים הרבים שהגיעו בעקבות מודעת האזהרה של יד לאחים שפורסמה בעיתון 'ישראל היום'. עם זאת, לנוכח היקף ההתפשטות של התקליטור המיסיונרי, שכאמור כמותו לא זכור בארגון, שבים ופונים למתנדבים נוספים להתגייס למערכה ולסייע בחלוקת החומר.

"לא ננוח ולא נשקוט עד בלימתו הסופית של הקמפיין המיסיונרי", הבטיחו השבוע ביד לאחים.


מרגש: כך האירו יהודי גרמניה את ליל הבדולח הזכור לשמצה – במלאות לו 79 שנים

תיקון ליל הבדולח: במוצאי השבת האחרונה, אור לט"ז במרחשוון(ה-4.11), במלאות 79 שנים ל'ליל הבדולח' – הלילה שבו בוצעו בשנת 1938 פוגרומים "ספונטניים" כנגד הקהילה היהודית בכל רחבי גרמניה, התכנסו מאות יהודים, בערים המרכזיות בגרמניה, לאירוע ייחודי של לימוד תורה משותף, שכותרתו "ליל אור הבדולח".את האירוע, שמתקיים בפעם הראשונה, יזמו חברי 'איגוד הרבנים בגרמניה' והוא נועד לחזק את הזהות היהודית של אזרחים יהודים במדינה, וכן לתת מענה יהודי-רוחני הולם לאותו לילה שבו נחרבו ונפגעו מאות בתי הכנסת במדינה, נרצחו כ-1,400 יהודים ויותר מ-30,000 נכלאו.

ב'איגוד הרבנים גרמניה' מציינים כי ליל הבדולח מצוין על ידם מידי שנה, אך הפעם מדובר בקונספט ייחודי, בין היתר כקונטרה לכניסתה לבונסדאג של מפלגת 'אלטרנטיבה לגרמניה' הנגועה באנטישמיות. הם גם אומרים שבדרך הזו הם נותנים את הכוח לדור הצעיר שלא להתבייש ביהדותו ולנצל כל הזדמנות כדי להאיר את הסביבה.

על ערש דווי העבירה העולה מאיטליה מסר נרגש למיסיונריות: הניחו לי למות כיהודייה
 
הפנייה שהגיעה למחלקה להצלה ממיסיון של יד לאחים בשנה שעברה, דיווחה על ט' - יהודייה בשנות ה-70 לחייה, עולה חדשה מאיטליה, שהחלה להאמין ביש"ו.
פעילת יד לאחים דוברת איטלקית נשלחה לכתובת שנמסרה ויצרה קשר עם ט', במטרה להציע לה עזרה רוחנית ולהוות אלטרנטיבה למיסיון.
ט', העולה החדשה, קיבלה את פני הפעילה בסבר פנים יפות ולאחר כמה מפגשים, כשנושא הכת עלה על השולחן, היא סיפרה שהיחידים שיצרו עמה קשר עם עלותה ארצה, התעניינו בשלומה ומעודכנים בכל הקורות עמה בחייה, הן שתי הנשים מטעם הכת וכי בכל ביקור הן מביאות עמן מיני מאפה ומרעיפות עליה חום ואהבה. התברר כי המיסיונריות, שנולדו כיהודיות והמירו את דתן עוד באיטליה, עורכות אצלה ביקורי בית מדי שבוע כבר למעלה משנה והפכו לידידותיה הקרובות. היא סיפרה לתומה כי ממש לאחרונה הן לוחצות עליה להצטרף לכנסיה ולהמיר את דתה.


צילום המרכז הרפואי 'סורוקה': ד"ר אבישי טייכר

ט' סירבה לנתק את הקשר עם המיסיונריות שלהשפעתן ההרסנית הייתה נתונה, אך למרות זאת נאותה להיענות לבקשת פעילת יד לאחים, והסכימה למסור את 'הברית החדשה' וחוברת מיסיונרית נוספת שברשותה שהובאו לה על ידי המיסיונריות – כבר בתחילת הקשר עמן, ולהחליפם בסידור ובחומרי קריאה אחרים באיטלקית.
אבל תקופה קצרה לאחר מכן, כשהקשר בין פעילת יד לאחים לבין ט' הלך והתהדק, חלה תפנית דרמטית; כשהפעילה הגיעה שוב לביקור, התברר כי ט' אושפזה במרכז הרפואי 'סורוקה' בבאר שבע לאחר שהתמוטטה במפתיע. בדיקות העלו כי המחלה הנוראה מקננת בגופה והרופאים מאבחנים את מצבה הרפואי כקשה ביותר.
הפעילה שמה את פניה במהירות למרכז הרפואי. שם פגשה את ט' החלושה ששמחה לפגוש בה ולשוחח עמה. הפעילה נדהמה לשמוע כי המיסיונריות כבר הגיעו ל'סורוקה', התעניינו בשלומה והן מנסות לשדלה בכל כוחן לנטוש את דרך היהדות - תוך שהן לוחצות עליה להמיר את דתה, במטרה להביאה להמיר את דתה טרם תיפרד מן העולם.
כשמצבה התדרדר עוד, הבינה פעילת יד לאחים כי מדובר במרוץ נגד הזמן והחלה לבקר אותה מדי יום, תוך יצירת קשרים עם רופאי המחלקה במטרה להעניק לה את הטיפול הרפואי המסור והטוב ביותר. פעילת יד לאחים הופתעה לגלות, בשיחה עם בעלה של ט', כי אין לו מושג לגבי זהותן של הנשים האיטלקיות שהרבו לבקר את אשתו, והיא עדכנה אותו לגבי מטרתן האמתית.
יומיים לאחר מכן מצאה הפעילה את מיטתה של ט' ריקה. התברר כי לדאבון לב היא השיבה את נשמתה לבוראה בליל אמש.
כשראתה את בעלה של ט' במהלך ההלוויה, הוא ביקש לספר לה על דבר מה שהתרחש זמן קצר לפני שאשתו איבדה את הכרתה ביממה האחרונה לחייה. "הבטחתי לאשתי שאספר לך על כך", אמר בדמעות. "בשארית כוחותיה היא ביקשה ממני להתקשר למיסיונריות, לבקש שלא ייצרו אתה עוד קשר ולהעביר להן מסר: הניחו לי לנפשי! יהודייה אני וככזו ארצה לעזוב את העולם".
ביד לאחים אמרו השבוע ברגש כי זוהי עדות כואבת אך מוחשית לכך שאף פעם לא מאוחר וכי אין להתייאש משום יהודי.

שו"ת ביהדות: איזה חדר מותר לבנות בבית מכספי מעשר?
תשובה: מעשר הינה מצווה מן התורה שפירושה הוא הפרשת עשרה אחוזים מהרווח הנקי, עבור מטרות של צדקה.
למרבה ההפתעה, גם בבית הפרטי אפשר להקים מכספי צדקה מוסדות ציבוריים מסוימים, בתנאי שבעליהם עומדים בדרישות ההלכה ויודעים לנהל אותם כראוי. גמ"ח להשאלת כלים לשמחות בלי תשלום או במחיר סמלי, ואפילו... חדר לאורחים.

אם אכן החדר משמש אך ורק לאורחים (או למטרות דומות של צדקה), אפשר להוציא את כל ההוצאות הנדרשות לבנייתו מכספי מעשר.
יתירה מכך: אם החדר עומד בקביעות לשימוש אורחים, ולפעמים הוא ריק מאורחים, מותר לבעלים להשתמש בחדר לשימושו הפרטי.
אם בזמן מסוים החדר מפסיק למלא את תפקידו, והוא נחוץ לצורכי הבית (לזמן מסוים או לתמיד), יש לשאול רב מוסמך אם וכמה ומתי יש להחזיר את כספי המעשר.
(מתוך 'פינת ההלכה' של הרב יוסף שמחה גינזבורג, הרואה אור בעלון 'שיחת השבוע')

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100