הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר א' אלול תשע"ז

חשיפה: ברגע האחרון נפרד ממוסלמית | קרב בלימה בדרום | ספר התורה הוכנס בהתרגשות * וגם: סרטון של ילד שחולץ מכפר ערבי מספר בקולו על קייטנת יד לאחים | כמה מילים מופלאות על חודש אלול

 

חשיפה: בחור מבית מסורתי ניתק קשר זוגי עם מוסלמית

 

הטלפון שהגיע למוקד החירום של יד לאחים היה לא שגרתי. מעבר לקו עמדה בחורה שביקשה להתייעץ לגבי אחיה ק. שנמצא בקשר זוגי עמוק עם בחורה מוסלמית ממזרח ירושלים, ומבקש להתחתן אתה.
 
הסיפור הזה היה לא שכיח, הן בשל העובדה שמדובר בבחור שמגיע מרקע מסורתי, והן בשל העובדה שזוגיות בין בחור יהודי למוסלמית היא דבר שכמעט אין בנמצא, לאור הפגיעה בבנות שכאלו על ידי משפחתן על רקע "כבוד המשפחה".

  

 
המפנה הובא במהירות לרב יואב רובינזון, המרכז ביד לאחים את המחלקה להצלה מהתבוללות, ולאחר שיחת גישוש ראשונה התברר לו כי מדובר בבחורה מבית ערבי-חילוני שבגיל צעיר הובאה לרווחה והתגלגלה בפנימיות ישראליות במערב העיר.
 
הרב רובינזון מיהר להיפגש עם הבחור שטען שוב ושוב כי מדובר בבחורה שגדלה בסביבה ישראלית, שטשטשה במידה רבה את זהותה המוסלמית. הרב רובינזון לא אמר נואש והתיידד עם אותו צעיר, תוך שהוא נפגש עמו פעמים רבות בשנה האחרונה, בהן ניתן דגש לעובדה כי בסופו של דבר מדובר באוכלוסיות שונות לחלוטין וכי ילדים שנולדים למשפחות שכאלו סובלים מקונפליקט משמעותי לגבי זהותם, וחצויים בין היהדות לאסלם. מה שעזר לטיעון הזה והכריע בסופו של דבר היה המתח ששורר בבירה בין יהודים לערבים בשנתיים האחרונות, מאז פרוץ אינתיפאדת הסכינים. המתח הזה השפיע גם על הקשר בין ק. לבת זוגו הערבייה ובסופו של דבר החליט ק. לאחרונה להיפרד ממנה לאחר שהבין כי ילדים שייוולדו לזוגיות שכזו יהיו אומללים.
 
בעזרת יד לאחים, מצא כיום ק. בת זוג יהודיה והם עומדים להתחתן בתחילת החורף הקרוב, כדת משה וישראל.
 


קרב בלימה מול פעילות מיסיונרית באשדוד
 קהילה מיסיונרית הנמצאת באזור התעשייה של אשדוד, המסתתרת מאחורי השם התמים 'בית הלל', החלה לחלק מידי שבוע סלי מזון לעשרות רבות של עולים חדשים, רובם מחבר העמים, בכוונה להתחבר אליהם ובהמשך להמיר את דתם.
 
במחלקה להצלה ממיסיון ביד לאחים הבינו שמדובר בפעילות מיסיונרית מסוכנת וחלקלקה ומיהרו לשגר צוות שיעמוד במקום מידי שבוע ויזהיר את הבאים בשעריו מפני כוונתם האמתית של המיסיונרים. לאחר מאמץ רב הצליחו הפעילים לאסוף את מספרי הטלפונים ופרטיהם האישיים של כ-60 יהודים שפקדו את המקום בכל שבוע והחליטו לנקוט בצעדים נמרצים למיגור התופעה. 


   

 

בשבוע שעבר ערך יד לאחים ערב מיוחד תחת הכותרת "תורה, פיצה וגיטרה", לאותם עשרות יהודים. במקום המפגש חיכתה להם ארוחת ערב חמה ומשביעה, שלוותה בליווי מוזיקלי של אמן ששר שירים יהודיים בשפה הרוסית, ומשחקים מתנפחים לילדים. במרכזו של הערב המיוחד הודיעו פעילי יד לאחים לנוכחים על סדרה של פעולות שנועדה להסדיר את מצבם הכלכלי ולמצוא עבורם חלופות הולמות מבלי שיצטרכו לעמוד בקשר עם המיסיונרים.
 
האפשרויות שהוצגו לנוכחים היו מגוונות והציעו לכל אחד אפשרות להגיע בכל יום לבית התמחוי של עמותת 'מנה חמה' כדי לקבל אוכל חם, שוברים לקניית מזון באחת מרשתות המזון הגדולות בעיר, עזרה במילוי טפסים לצורך קבלת מצרכים מ'יד עזרא ושולמית', וגולת הכותרת: כרטיס מועדון חדש של יד לאחים שיעניק להם הטבות רבות במגוון דרכים.
 
הרב חנוך גכטמן, מנהל המחלקה להצלה ממיסיון של יד לאחים, מעיד כי "הערב הזה לימד אותנו שחושך לא מגרשים במקלות אלא באור. דווקא על ידי הצבת אלטרנטיבה הולמת הצלחנו לשמוט את השטיח מתחת לרגלי המיסיונרים ואנו מאמינים כי לא ירחק היום שבו בית התמחוי שלהם ייסגר על מנעול ובריח מחוסר באנשים שיפקדו את המקום".

 
בפעם השביעית: הזוכים בהגרלת יד לאחים הכניסו את ספר התורה

זו השנה השביעית שבה עורך יד לאחים הגרלה על ספר תורה מהודר ומפואר. ההגרלה נערכת מידי שנה בערב חג הפסח לכל תורמי יד לאחים ובהגרלה האחרונה זכתה משפחת גוליאן משכונת פסגת זאב בירושלים. אב המשפחה שקיבל את הטלפון על הזכייה, סיפר בהתרגשות כי חלום חייהם היה לזכות להכניס ספר תורה.
 
לאחר שבתקופה האחרונה נכתב ספר התורה המהודר על ידי סופר ירא שמיים, התקיים בבית המשפחה טקס סיום כתיבת האותיות ומיד לאחר מכן יצאה התהלוכה לבית הכנסת 'אוהל חנה' בו משפחת גוליאן מתפללת בקביעות. יצוין כי מודעות הרחוב שכיסו את לוחות המודעות בכל ירושלים והודיעו על הכנסת ספר התורה, הביאו מאות מתושבי השכונה והסביבה ליטול חלק בהכנסת ספר התורה שנערכה ברוב פאר והדר.
 

 

לפני הכנסת ספר התורה לבית הכנסת דיבר רב המקום, הרב דן גדעוני על הזכות הגדולה שנפלה בחיקה של המשפחה הנכבדה ועל הזכות של כל תושבי השכונה ליטול חלק בהכנסת ספר התורה. בסיום דבריו שיבח הרב את פעילות יד לאחים במשך כל ימות השנה להצלת נפשות ולקיום מצוות פדיון שבויים, והעיד כי הוא מכיר מקרוב את פעילות הקודש הענפה של הארגון.
 
רגע מרגש היה כאשר לפני כניסת ספר התורה לארון הקודש, ביקש אב המשפחה יובל גוליאן, להודות בפומבי לארגון יד לאחים בשם כל בני המשפחה. הוא ציין כי הם נוכחו לראות כיצד יד לאחים מילא את הבטחתו ודאג לכל פרט: החל מנתינת ספר התורה, עבור דרך מודעות הרחוב המבשרות על הכנסת ספר התורה, ההכנות הלוגיסטיות המורכבות, מימון התהלוכה וכלה במשאית מקושטת ומפוארת שליוותה באורות ובצלילים את הכנסת ספר התורה.
 
נציג יד לאחים באירוע שיבח את משפחת גוליאן שבמשך שנים רבות תורמת בקביעות לפעילות הקודש של יד לאחים, והדגיש כי בארגון שמחים בעובדה שספר התורה עלה בגורלה של משפחה שכה רצתה לזכות בספר תורה משלה.
 


כך סיכם הילד שחולץ מכפר ערבי את הקייטנה שערכנו עבורם. אל תפספסו:

 

בניוזלטר הבא נרחיב בעז"ה על הקייטנה עצמה.
 


המלך ממתין לנו בשדה - סיפור קצר הממחיש את חשיבות חודש אלול העומד בפתחנו

היה היה מלך גדול וחכם, שממשלתו היתה פרושה על מדינה רחבת ידים. הוא היה מלך טוב, מסור לאזרחי מדינתו ודאג תמיד להיטיב את חייהם ולגרום להם אושר. מלך זה פרסם פעם כרוז בו נאמר, כי כל אזרח שיש לו בקשה כלשהי רשאי לבוא אליו לארמונו בכל עת שירצה.
 
אולם האזרחים לא הרבו לבוא לארמון והמלך התפלא על כך מאד. לאחר מכן הבין כי, עם כל ההקלות, עדיין לא כל כך קל לבני העם הפשוט להגיע אליו. מלבד זאת, הרי רוב העם גרים מחוץ לעיר הבירה וקשה להם להגיע לארמון ולשטוח בפני המלך את בקשותיהם. בהתחשב בכך, החליט המלך לצאת אל העם. בלוית שריו ועבדיו, הוא יצא למסע על פני המדינה. הם ביקרו בכל עיר וכפר ושמעו את בקשות העם ומאוויו.
 

 

בכל מקום ומקום לשם הגיעה פמלית המלך, קיבל אותם העם בתרועת שמחה, כל מי שרצה, יכול היה לבוא לפני המלך, שהיה ידידותי מאד. לזה ויתר על מסים, לשני העניק מתנה נאה ואת האחרים שאל על שלומם ושלום משפחותיהם. מאז נהג המלך לעשות כן מידי שנה בשנה. למשך ארבעים יום נטש את ארמונו ויצא אל העם, אזרחי ממלכתו. כולם ידעו שבימים אלה אפשר להשיג אצל המלך הכל. צריך רק לגשת אליו ולהגיש את הבקשה.
 
ארבעים הימים שבין ראש-חודש אלול ועד אחרי יום הכפורים, הם הם הימים המתאימים ביותר בהם יכול יהודי להגיע אל מלך-מלכי המלכים, הקדוש ברוך הוא, שהוא אבינו שבשמים. פרק זמן זה נקבע על ידו כימי תשובה והתקרבות אליו.
 
הבה ננצל את הזמן!
 

 

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100