הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר מס' 17 סיון תשע"ח

  זה מה שקרה ביד לאחים בשבועיים האחרונים  

 

 

החרפה בקמפיין המיסיונרי בירושלים: "הברית החדשה" בתרגום לאידיש חולקה במאה שערים

 

עזות המצח של המיסיונרים הנוצרים מכת "היהודים המשיחיים" לא עוצרת לרגע. כחלק מהקמפיין המיסיונרי הנרחב שהחל לפני כחודש ומתמקד בשכונות החרדיות בירושלים, נדהמו תושבי רחוב מאה שערים בעיר לגלות שהמיסיונרים חילקו באישון לילה, לכל אורך הרחוב את הספר הנוצרי "הברית החדשה". הפעם, לראשונה אי פעם, בתרגום לאידיש.

 

 

ביד לאחים אמרו השבוע כי חלוקת הספרות המיסיונרית באידיש, בלב השכונות החרדיות, מוכיחה כי המיסיונרים לא חוששים מאיש ומחריפים שוב ושוב את הפרובוקציות שהם עורכים מעת לעת. "מדובר בהתגרות מכוונת שנועדה לצוד נפשות ובד בבד להתסיס את המרחב הציבורי וליצור מהומות".

 

מיד עם הגיע המידע, פשטו עשרות פעילים ומתנדבים על מאה שערים ואספו את מאות הספרים שהונחו בפתחי הבתים והחנויות. ביד לאחים גם מיהרו לפרסם מודעות נוספות המזהירות את הציבור מפני התרמית המיסיונרית הנואלת וממשיכים לעקוב בכל עת אחר התפתחויות נוספות בקמפיין המיסיונרי הנרחב.

 

כפי שפורסם בחודש האחרון, עלותו של הקמפיין המיסיונרי הנוכחי רחב ההיקף מסתכמת בלא פחות מ-1.8 מיליון דולר, ובמסגרתו כיסו המיסיונרים לוחות מודעות בשכונות חרדיות ברחבי העיר עם מודעות מתוחכמות במיוחד, שעוצבו בסגנון קומיקס. על מנת להוליך שולל, מספרי הטלפון המופיעים במודעות ליצירת קשר – הם מספרי טלפון כשרים, וזאת על מנת להסיר כל חשש או רתיעה מהמודעות ותוכנן.

     

 

 

יום עיון לחונכות יד לאחים בנושא שייכות וזהות יהודית נערך ב''המקום'' בתל אביב.

 

בטקס כ-30 חונכות יד לאחים מרחבי הארץ, השותפות בפרויקט רחב הידיים של ליווי יומיומי של ילדי וילדות ניצולות יד לאחים מכפרים ערביים, השתתפו ביום עיון שעסק בשאלה "איך בונים זהות יהודית אצל ילד שגדל בסביבה לא יהודית?".


"מטרת פרויקט החונכות" אומרת עוס הדר קליין "היא חיזוק הזהות היהודית ומתן מענה רגשי לילדי הניצולות, אשר חווים בלבול זהות קשה בעקבות מציאות חייהם הסבוכה כבנים לאב ערבי ולאם יהודיה".

 


יום העיון נפתח בשיחה עם סוניה פריאנטה, שעברה תהליך גיור והקימה בארץ  משפחה יהודית המקיימת אורח חיים דתי. סוניה דיברה על קשיי ההתאקלמות למרות החיבור הגדול לארץ ישראל ולדת היהודית. קשיים אלו, דומים לקשיים שעוברים ילדי הניצולות.


בהמשך נערך פאנל בנושא 'זהות יהודית אצל ילדים', בהשתתפות הרב יואב רובנסון, מומחה למניעת התבוללות ביד לאחים, המטפל ומשקם בנים לאמהות יהודיות שחיים בכפרים ערביים, ובהשתתפות שרי לאופר וצופיה בן פזי העובדות בארגון בהדרכת הורית ופסיכותרפיסטית. השיח בפאנל היה מעורר מחשבה, העלה שאלות והעניק דרכי התמודדות שונות.


לקראת סיום נערכה שיחה מפי פסיכולוגית הילדים גב' רותי בן חיים שתיארה את הכאב, הטראומה, ובלבול הזהות שחווה ילד לזוגיות מעורבת. היא נתנה לחונכות כלים לבניית זהות יהודית אצל הילדים במפגשי החונכות. החונכות העלו שאלות במהלך היום, שיתפו מחוויותיהן האישיות ובעיקר קיבלו ידע רב מאנשי המקצוע המומחים.


אחראיות פרויקט החונכות הן עו"ס הדר קליין ועו"ס יפעת רוזנהיים, אשר מארגנות את ימי העיון כחלק ממערך ההדרכה לחונכות.
 

   


האזינו: ילדה יהודיה שנמלטה עם אמה מכפר ערבי, אותרה והותקפה בבית הספר

 

אישה יהודייה בשם ח' חולצה עם ששה מילדיה מכפר ערבי בצפון הארץ על ידי יד לאחים, לאחר שסבלה מאלימות קשה מבעלה, והם שוכנו בדירת מסתור של הארגון אי-שם במרכז הארץ. עד לשבוע שעבר, לא ידע איש ביישוב החדש על ההיסטוריה של המשפחה שפתחה דף חדש בחייה. אבל מנקה חדשה שהגיעה מאותו כפר ערבי ממנו נמלטה המשפחה, החלה לעבוד בבית הספר בו לומדת אחת הילדות שחולצו עם אימן וזיהתה אותה. כמה ימים לאחר מכן ניצלה המנקה הזדמנות שנקרתה לפניה, תפסה את הילדה והפעילה אלימות כלפיה. היא גם איימה עליה כי אם תעז להתלונן למישהו על האלימות, היא תדאג לספר לאביה בכפר היכן היא נמצאת.


הילדה לא נבהלה והעדיפה להתלונן אצל מנהלת בית הספר שטיפלה במנקה ביד קשה. ח', אמה של הילדה מספרת: "מדובר בחלום בלהות. העובדת תקפה אותה כיוון שכעסה על בריחתנו מהכפר. זו תקיפה לאומנית לכל דבר".
האזינו לראיון עם ח' בתכניתו של שרון גל, ברדיו 'גלי ישראל'. 

 


 

 

 

'פינת השבת' של הניצולה מהכפר הבדואי

 

בתחילת השבוע שעבר ביצעה מחלקת הביטחון של יד לאחים חילוץ מורכב של אישה יהודייה וילדיה מכפר בדואי בנגב. האשה שהתגוררה במקום כמה שנים, פנתה ליד לאחים לאחר שספגה אלימות קשה מבעלה הערבי, וזמן קצר לאחר מכן – לאחר שעברה שיחות הכנה עם עו"ס שעמדה על רצינות כוונותיה והכינה אותה לכך - היא וילדיה חולצו מהמקום.

 

 


כך כותבת העובדת הסוציאלית של יד לאחים בדו"ח על אותה ניצולה, שנכתב ביום חמישי שעבר: "יומיים אחרי החילוץ הלכנו לעשות קנייה מרוכזת בחנות המזון הקרובה. בקניה היא הייתה כל הזמן בלחץ שלא נשכח לקנות נרות שבת. מקודם, אחרי שסיימנו להעמיס את הארונות בבית בכל טוב ונפרדנו לשלום, היא שלחה לי את התמונה הזו של 'פינת השבת' החדשה שהקימה בביתה. כבר היום, יומיים לפני שבת היא הכינה בהתרגשות רבה את הנרות לקראת השבת הקרובה וכבר מחכה להדליק אותן. כל כך מרגש לראות את הניצוץ היהודי החבוי בכל אחת ואיך הן מגיעות לזה מרצונן".

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100