הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר מס' 18, תמוז תשע"ח

  זה מה שקרה ביד לאחים בשבועיים האחרונים  

 

פרויקט "קהילה מאמצת" של יד לאחים בשיתוף יישובים דתיים, צובר תאוצה

מתוך הניסיון הרב שהצטבר ביד לאחים ממאות חילוצים של בנות ונשים מכפרים ערבים, הגיעו בארגון להבנה כי ככל שמעגלי התמיכה סביב הניצולה רחבים יותר, הסיכוי שהיא וילדיה ישתקמו ויתאוששו מהטראומות אותן חוו, גדול יותר.


גב' תמר כרמי, רכזת הפרויקט עמלה לגייס ישובים דתיים שמוכנים לקלוט לחיקם נשים שיצאו זה מכבר מכפרים ערביים יחד עם ילדיהן, ולדבריה "מדהים לראות את התגייסות ביישובים שמשתתפים בפרויקט, לסייע לצרכיה של כל ניצולה וניצולה".

 

ההתגייסות כוללת את הגברים העמלים למלא את דירת המסתור ברהיטים ומוצרי חשמל, ואת הנשים שמנקות ומטפחות את הבית ומשוות לו מראה ביתי ומשפחתי, מכינות אוכל וממלאות את הבית בכל טוב, במטרה לתת לאותה אישה יהודייה שחולצה בימים האחרונים נקודת פתיחה טובה ונעימה יותר. אך בזה לא מסתכמת עבודתם של אנשי היישוב. נשות היישוב מתגייסות ללוות את הבחורה לאורך כל שעות היום. מהוות לה חברה תומכת, מכילות אותה ומסייעות לה בכל החזיתות.

 


ה"גב" שהניצולות מקבלות מאנשי הישוב מעניקים להן הרבה מאד כוחות. הן מגיעות בד"כ ללא כל גב או מישהו שבאמת אכפת לו מהן, וברוב המקרים הן לא עומדות בקשר עם משפחותיהן או חברות מהעבר (לאחר שהבעלים הערביים דאגו לנתק אותן).
כך למשל, ישוב קהילתי מכובד בדרום הארץ נרתם והתגייס לאמץ אישה ושלושה ילדים שיצאו מכפר ערבי. התושבים קיבלו אותה בחום, דואגים לה ולילדיה בכל צעד ושעל, סידרו מסגרות לימוד לילדים שאפילו עברית לא ידעו, ודאגו לניצולה למצוא מקום עבודה הולם.


"נשות היישוב נותנות לה כלים לחזור לחיים האמתיים ומסייעות ומייעצות לה כבקשתה" אומרת כרמי. "החיבור שנוצר בן הניצולה לבין נשות הקהילה היה ממבט ראשון. היא נכנסה לחיי הקהילה כאילו הייתה אחת מהחבורה. מדהים לראות את השינויים שחלו אצלה. קומתה הזדקפה וחיוך נראה תמיד על פניה.
גם הילדים נראים רגועים ומרוצים".

כאות הוקרה על ההשקעה והמסירות של היישוב, ערך יד לאחים ערב הוקרה לנשות היישוב. שורי קוסטליץ, מהמחלקה להצלה מטמיעה של יד לאחים אומרת: "שמחנו להכיר נשים כ"כ מיוחדות המלאות באהבת ישראל לכל אחת ואחת ומוכנות לתרום מעל לכוחותיהן על מנת לסייע לאישה אחרת להשתקם".


באירוע ההוקרה נשא דברים רב היישוב שהעלה על נס את מסירות הנפש של עובדות יד לאחים, וגב' כרמי נשאה דברים בשבח נשות היישוב וסיפרה דברים מאחורי הקלעים.


בהמשך התקיים מופע של הזמרת ציפי קולטניוק בנושא "בשבילך נברא העולם", הכולל שיח ושירים בנושא העצמה נשית יהודית. ציפי שעד לפני 3 שנים עבדה ביד לאחים, התחברה מאד לניצולה והקדישה לה את כל תשומת הלב.


רגעים מרגשים באירוע היו בטקס הפרשת חלה שנערך על ידי אחת מנשות היישוב בשיתוף עם מיכל. לאחר כל מוצר שהניצולה הכניסה לקערה היא דיברה על החיים שלה וסיפרה מה מסמל הדבר בשבילה.


ביד לאחים אומרים כי מדובר בעוד פרויקט מבורך שנועד להיות חלק מהדרך הארוכה שעומדת בפני הניצולות וילדיהן לאחר חילוצן מהכפרים הערביים. "אנו יוצאים בקריאה לקהילות ויישובים נוספים לאמץ את המודל וליצור קשר עם יד לאחים, כדי לעזור בקליטתן וליווין של ניצולות יהודיות נוספות מכפרים ערביים, במטרה לעזור להן לחזור לחיק העם היהודי".

 

 
הפעילות בסניפי יד לאחים נמשכת מסביב לשעון

 


לא רבות מדובר על כך אבל ליד לאחים יש 8 סניפי קבע הפזורים בכל רחבי הארץ שנועדו להגברת פעילות יהודית בקרב הציבור בארץ. התמונה הזו הגיעה אלינו מסניף יד לאחים בחיפה. בתמונה ניתן לראות קבוצה של כ-20 נשים ובנות המשתתפות באופן קבע בשיעורים לנשים הנמסרים בסניף, בעת שיצאו לטיול משותף ומהנה לגליל. בין היתר הן ביקרו בעיר העתיקה ציפורי שהייתה מרכז ליהודי הגליל בתקופת המשנה וכן בקברי צדיקים בטבריה

 

 

האליל, הנשים הבוכיות, חודש תמוז והתיקון המקורי


שמו של חודש תמוז שאנו בעיצומו, ייחודי לעומת חודשים עבריים אחרים, בכך שהוא נזכר בתנ"ך: "הַנָּשִׁים יֹשְׁבוֹת מְבַכּוֹת אֶת הַתַּמּוּז". (ספר יחזקאל).
 
"התמוז" היה סוג של אליל, שנחשב באותה תקופה כמי שאחראי על חלוקת שפע ופרנסה, ולכן היו הנשים "מבכות" אותו (עובדות אותו באמצעות פולחן של העלאת עשן בחלל הפסל, שיצרה אשליה כאילו האליל בוכה), מתוך מחשבה שעבודה זרה זו תביא להם את השפע.


 

שמו של החודש נקרא כך, כיוון שעלינו ללמוד "לתקן" את אותה עבודה זרה שנגזרת מהשם תמוז. ואיך מתקנים? מתנהגים הפוך!


בסיס הטעות שבעבודה לפסל תמוז היה שלפסל יש כוח להביא את השפע והפרנסה. לכן התיקון ההפוך הוא לדעת שדווקא ברכת אלוקים היא תעשיר והיא זו שתביא את השפע ואת הפרנסה, וזאת באמצעות התנהלות כלכלית נכונה בדרך ראויה וחיובית על פי התורה. התנהלות וחשיבה נכונה בנושא הזה היא כוח שיכול לשנות את כל הבית. אם נדע שמה שקובע בסופו של דבר הוא לא סכום הכסף שנכנס, אלא האם הוא הגיע ביושר - ללא גנבה, שקר, גזל והשגת גבול, כמו גם ללא עבודה בשבת ועם הפרשה של עשרה אחוז ממנו למטרת צדקה כלשהי - הכסף הזה יהיה הרבה יותר רווחי.

לפעמים, יכולים לקבל סכום קטן ולנצל אותו בהצלחה באופן מקסימלי, כך שכל בני-הבית יהיו מרוצים והוא יספיק לכל הצרכים. לפעמים, יכולים לקבל סכום הרבה יותר גדול, אבל אם הוא לא מגיע בדרכים טובות, לא רק שלא נהנים ממנו, הוא גם ילך להוצאות "מעצבנות" ולא מתוכננות, ולעתים אפילו לרופאים ולתרופות, חלילה.

כיוון שאנו נמצאים בתקופת תמוז, זה הזמן המתאים ביותר להקדיש מחשבה לנושא, ולנסות התנהלות חדשה ובטוחה יותר. עלינו לדאוג שהכסף שאנו מרוויחים מגיע בדרכים טובות וישרות. נכיר גם בכך שהכול מידיו של אלוקים, וגם אם נראה לנו שלכאורה הפסדנו כסף בגלל שלא עבדנו בשבת, או בגלל שנתנו "מעשר" - 10% מרווח הנטו לצדקה – אלוקים יחזיר לנו הכול, הן ממקורות שלא חשבנו עליהם והן בכך שהוא ייתן ברכה בכסף ויאפשר לנו לנצל אותו וליהנות ממנו, רק לדברים טובים ורצויים.

מתוך עלון 'עלמה'. תודתנו נתונה להם

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100