הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר מס' 20, אב תשע"ח

  זה מה שקרה ביד לאחים בשבועיים האחרונים  

 

התרגשות ביד לאחים: שמחת נישואין של דור שלישי לטמיעה

 


 
הרבה זוגות עיניים נצצו בערבו של יום שני שעבר, באולם שמחות צנוע במרכז הארץ. כל מי שנקלע למקום יכול היה לחוש בהתרגשות המיוחדת של באי החתונה. התרגשות החורגת מעל ומעבר לשמחה טבעית שפוקדת בני משפחה ובעלי שמחה בעתות שכאלו.
 
נתוני הפתיחה של הסיפור הנוכחי בלתי שגרתיים. הכלה היא בת לאב ערבי ואם יהודייה שהיא עצמה, בת לאב ערבי ואם יהודייה. מי שאינו בקי בנחישות של יד לאחים ובמוטו המוביל את כל אופי הפעילות העיקשת של הארגון, שלא לוותר על שום יהודי – יכול היה להרים ידיים מראש בייאוש. מה כבר ניתן לצפות מדור שלישי לטמיעה. אבל סייעתא דשמיא מופלאה שחברה לדבקות במטרה של הנפשות הפועלות ביד לאחים חוללה את הבלתי יאומן.
 
מ' שהתגוררה עם הוריה בעיר מעורבת ולמדה בבית ספר ממלכתי שבו למדו יהודים לצד ערבים, יכולה הייתה להמשיך בדרך בה גדלה מאז שנולדה. לבקשת חברה, אותה הכירה במקום העבודה, היא הסכימה ללכת איתה לסמינר יהדות, מתוך מחשבה שהדבר יהיה בעיקר לצורך נופש בלבד. אבל הכניסה לסמינר פתחה בפניה עולמות שלא היו מוכרים לה. ערב לפני סיומו של הסמינר, היא פתחה את סגור לבה בפני אחת המרצות וגוללה באוזניה את סיפור חייה הקשה: ילדות בשכונה ערבית והצקות בלתי פוסקות מצד המשפחה הרחבה והשכנים שכינו אותה יהודייה, למרות הוותק הכפול שצברה המשפחה בסביבה הערבית.
 
זה היה השלב שמארגני הסמינר החליטו להפנות את הסיפור אל יד לאחים. עובדת סוציאלית עתירת ניסיון מהצוות המקצועי של יד לאחים יצרה קשר עם מ' והציעה לה להיפגש. מ' נרתעה תחילה ואף סיפרה את הסיפור לאמה. האם ניסתה להניא תחילה את הבת מהצעד. אין סיכוי שיוכלו לעזור לך, אמרה לה בייאוש. אבל מ' החליטה להעניק לכך הזדמנות.
 
המפגש הוביל לסדרה של פגישות ושיחות נפש. מ' החלה ללמוד יהדות ברצינות כנה. ככל שהתקדמו הלימודים שלה היא התוודעה לאושר והעושר שמצפים לה בעם שלו היא שייכת. בהוראת הרבנים שנכנסו לתמונה, לנוכח כל כברת הדרך שעברה עליה מאז לידתה, עברה מ' תהליך השבה ליהדות בבית הדין ופתחה בחיים חדשים.
 
בשבוע שעבר, כאמור, ניצבה מ' תחת החופה לצד החתן, שבקול נרגש קידשה לנגד עיני הרב, העדים וצוות נבחר של פעילים, בני משפחת יד לאחים, כדת משה וישראל.
 
בימים אלו עמלים ביד לאחים על המשכו של פרויקט ההצלה המשפחתי, בתקווה ובתפילה שהמבצע המורכב יוכתר בהצלחה.

 


היום העצוב בשנה: מה קרה בתשעה באב וממה נמנעים בו?

 

יום תשעה באב הוא היום העצוב ביותר בלוח השנה היהודי. ביום זה אנו מתאבלים על חורבן בית המקדש הראשון והשני ועל מאורעות טרגיים נוספים שאירעו ביום זה. מנהגי האבלות מתחילים משקיעת החמה בערב תשעה באב, ונמשכים עד למוצאי תשעה באב. השנה נכנס הצום מיד עם צאת השבת ויוצא ביום ראשון בלילה, (בשעה 20:10 שעון ירושלים, ו-20:13 שעון תל אביב)


אלו הם מנהגי האבלות העיקריים שנהוגים ביום זה:


* לא אוכלים ולא שותים כלום מכניסת הצום ועד צאתו. על חולים וכדומה, להתייעץ עם רב כדי שיכריע כיצד עליהם לנהוג בעת הצום. גם מי שלא צם – בהוראת רב – צריך להימנע מאכילת מעדנים או אכילה מיותרת;


* לא נועלים נעלי עור, או נעליים המכילים חלקים מעור;


* לא מברכים איש את רעהו לשלום וכן לא שולחים מתנות;


* לא לומדים תורה מכיוון שנאמר עליה כי היא משמחת ו"משיבת נפש". עם זאת, מותר ואף רצוי ללמוד נושאים בתורה העוסקים בחורבן הבית ובמאורעות היום.

 

מכיוון שבית המקדש נשרף עד לשעות הצהריים של י' באב, נהוג להמשיך במנהגי האבלות (הימנעות מאכילת בשר, שתיית יין, רחצה ותספורת) עד לשעות הצהריים של י' באב. כאשר תשעה באב חל ביום חמישי, מותר להתרחץ ולהסתפר למחרת בבוקר לכבוד השבת.

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100